הלשכה של ארצות הברית לענייני סחר דו-צדדיים מופקדת על מזעור גירעונות סחר, ניהול משא ומתן על הסכמי סחר חופשי עם מדינות חדשות, שמירה ושיפור הסכמי סחר קיימים וקידום פיתוח כלכלי בין היתר. היתרון העיקרי של הסכם סחר דו-צדדי הוא הרחבת שוק הסחורות של מדינה בהתאם למשא ומתן בין שתי המדינות. מטרתם של הסכמי סחר דו-צדדיים היא להגביר את הגישה לשווקים של שתי המדינות ולהגביר את הצמיחה הכלכלית שלהן. מכיוון שמדובר בהסכם בין שתי מדינות, קל יותר לערוך הסכם דו-צדדי מאשר הסכמי סחר רב-צדדיים.
עבור עוד מידע בתחום של הסכם ממון אחד לשני מדינות נא לבקר באתר notary-heskem-mamon.com

ארה"ב חתמה על הסכמי סחר דו-צדדיים עם יותר מ-20 מדינות כולל ירדן

ישראל, אוסטרליה, צ'ילה, סינגפור, בחריין, מרוקו, עומאן, פרו, פנמה וקולומביה. כמועמד לנשיאות ובמהלך כהונתו, ניסה אובמה לטפל בסוגיה זו באמצעות משא ומתן ב-NAFTA והשותפות הטרנס-פסיפיקית, הסכם סחר ענק עם 11 מדינות נוספות, כולל קנדה ומקסיקו. ממשלת בריטניה חתמה על הסכמי סחר עם מדינות אחרות שטרם נכנסו לתוקף (קנדה ומקסיקו), כולל קנדה, ירדן ומקסיקו. לאחר הסכם הנסיגה בין האיחוד האירופי לבריטניה הגדולה, בריטניה, בריטניה וצפון אירלנד, בריטניה תצטרך לסיים הסכמי סחר ופיננסיים עם מדינות אחרות אלה כדי להבטיח שותפי סחר עתידיים.

הסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה (NAFTA)

הוא הסכם בן שלוש מדינות שנערך במשא ומתן בין קנדה ומקסיקו וארצות הברית של אמריקה ונכנס לתוקף בינואר 1994. ההיבט הנובע ביותר עבור קנדה, שפתח את כלכלתה לארה"ב – שותפת הסחר הגדולה ביותר של קנדה ללא ספק – הייתה התקופה שלפני NAFTA ב-1989, עם כניסתו לתוקף של הסכם הסחר החופשי של קנדה-אמריקה (CUSTA). המשא ומתן על CUFTA ו- NAFTA החל ב-1986 והסכם NAFTA נכנס לתוקף ב-1 בינואר 1989. הסכם שיתוף הפעולה של צפון אמריקה (NAALC) נכנס לתוקף בינואר 1994, גם הוא ב-1 בינואר.

מאז 1994

NAFTA הבטיחה צמיחה כלכלית ועליית רמת חיים לשלוש המדינות החברות. NAFTA גם סייעה להפוך את קנדה לאטרקטיבית יותר למשקיעים זרים על ידי מתן הזדמנויות רבות יותר לקנדים להשקיע בשותפי NAFTA ובשני השותפים האחרים שלהם ב-NAFTA. על ידי חיזוק הכללים והנהלים למסחר והשקעות ברחבי היבשת, זה הוכיח את עצמו כבסיס איתן לבנות עליו את השגשוג העתידי של קנדה. שתי המדינות הסכימו על הסכם היסטורי שהביא את קנדה וארצות הברית ל-NAFTA, כאשר ארה"ב נמצאת בחזית תהליך ליברליזציה של הסחר.

NAFTA ביטלה את רוב המכסים על סחורות הנסחרות בין שלוש המדינות תוך התמקדות בפתיחת הסחר בחקלאות

טקסטיל וייצור רכב. הסחר האזורי גדל פי שלושה מאז ההסכם וההשקעות חוצות הגבולות בין שתי המדינות גדלו באופן משמעותי. ההסכם החדש יוביל להסכמים מתחרים עם מדינות אחרות ויבטל חלק מהיתרונות שהעניק הסכם הסחר החופשי (FTA) לשתי המדינות המקוריות.

בשנת 2016

סך הסחר המשולש בסחורות, מדד לסך היבוא של כל מדינה משני שותפיה האחרים ב-NAFTA, הסתכם ב-10 טריליון דולר, יותר מפי שלושה מאז 1993. מקסיקו פירקה רבים מחסמי הסחר (מקסיקו) שלה על ידי הצטרפות ל-GATT המקדים של ה-WTO (הסכם כללי על מכסים וסחר) ב-1986 (לפני ה-NAFTA התעריף הממוצע היה 10%). זה תרם לפיצוץ בסחר בין שלוש המדינות ולאינטגרציה של שלוש מדינותיהן, אך זכה לביקורת מצד ארצות הברית על תרומה לאובדן מקומות עבודה ולמיקור חוץ. בתקופת בין המלחמות, ממשלות לא עסקו בפיחות תחרותיים ולא נקטו במדיניות סחר מגבילה, שהחמירה במהלך השפל הגדול.

האיחוד האירופי (האיחוד האירופי) וארה"ב (ארצות הברית) הם שותפי המסחר וההשקעות הגדולים ביותר של כל שאר המדינות בכלכלה העולמית

בתור שתי כלכלות בגודל כזה ובנפח סחר גבוה, הן מתמודדות עם מספר סכסוכי סחר המוסדרים על ידי מנגנון יישוב המחלוקות (WTO). למרות שהם נוטים לעלות לכותרות, מחלוקות משפיעות רק על 2% מהסחר בין האיחוד האירופי לארה"ב. ללא הסכמים אחרים הקשורים למסחר, יהיה קשה לחברות מצליחות לשמור על פעילותן, וללא הסכמים אלו הן לא יוכלו להתחרות בתעשיות המצליחות ביותר בכל מדינה.

השגת הסכם קיבוצי

היא התחייבות בינלאומית עצומה. אמנת סעיף IBRD נוסחה בוועידה הפיננסית של UNMEC בברטון וודס, ניו המפשייר 1-22 ביולי 1944. הסכמים דו-צדדיים, הידועים גם כהסכמי סליקה וסחר, מתייחסים להסכמים בין הצדדים שמטרתם לשמור על גירעונות סחר. מאזן תשלומים הצהרת מאזן התשלומים מכילה את כל העסקאות המבוצעות לפחות בין תושבי מדינה נתונה לבין שאר העולם.